2cestovat

Typicky české chalupaření

Od pondělí do pátečního odpoledne v práci, na víkend na chatu. To je typicky český týdenní model. Je to překvapivé, ale podle průzkumů každý pátý obytný dům v Česku slouží jako rekreační objekt. Ať už jsou to chalupy, chaty, roubenky, sruby, chatičky v zahrádkářských koloniích nebo pronajaté v kempech. Máme to chataření a chalupaření zkrátka vryto hluboko pod kůži.

Proč je tolik oblíbené?

  • Možnost relaxace a odpočinku: Žádná auta, davy, hluk, špína. Naopak čerstvý vzduch, klid a ticho, příroda. Kdo chce uniknout městskému životu, často volí pobyt na chatě někde v přírodě, kde dá sbohem stresu a povinnostem a může se věnovat relaxaci a odpočinku a sbírat síly a potřebnou energii na další pracovní týden.
  • Blíž k přírodě: Každého občas láká procházka po lese, výlet k rybníku nebo jen piknik někde na louce.
  • Ekonomické důvody: Luxusní dovolené do zahraničí mohou ročně pár vyjít až okolo 100 000 korun. Někteří proto dávají přednost ekonomičtějšímu modelu a pořídí si vlastní chalupu, na které mohou v důchodu dokonce bydlet a pěstovat si své vlastní potraviny.
  • Tradice: Chalupaření je pro náš národ typické a má u nás hluboko zapuštěné kořeny. Chaty se dědí z generace na generaci a rodiny od těchto skoro až posvátných tradic nerady upouštějí, třeba už jen z nostalgických důvodů a vzpomínek na dětství.

Přeplněno chatami

Chaty vznikají zejména v okolí větších měst, například krajina kolem Prahy nebo Brna začíná být chatami přeplněna. Chalupy, které lze obývat celoročně, bývají hlavně v oblastech hor a pod horami. Podle průzkumu využívají Češi druhé bydlení v podobě chalup a chat průměrně třicet let, najdou se i tací, kteří vedou takovýto styl po celý život.

Snaha předehnat Skandinávce

Stále u nás přibývají nové a nové rekreační objekty. A aby ne, poptávka je stále veliká a ne každý se spokojí se starší chalupou. Někteří mají rádi své pohodlí, kterého se nechtějí vzdát ani na chalupě, proto si je přizpůsobují a modernizují. Další mladé generace nadšených chalupářů tak mohou pokračovat v tomto národním sportu. Třeba jednou překonáme i Švédy, kteří nás zatím jako jediní v chataření a chalupaření předhánějí.


Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek