2cestovat

Rekreace, jak ji milovali naši prarodiče

Chaty a chalupy se v socialistickém Československu staly téměř jediným místem, kde se člověk mohl realizovat, obzvláště když nebyla možnost vycestovat do zahraničí. Chataření se pro nás stalo jakýmsi sportem, ve kterém dodnes stojíme na stupních vítězů. Starší generace si jistě pamatují, jak se v pátek odpoledne zamknul městský byt a autem plným věcí se vyrazilo do přírody. Lidé své chalupy často zkrášlovali. Problémem byl nedostatek vhodného materiálu, proto si museli kutilové někdy hodně namáhat hlavy a pracovat s tím,co bylo dostupné.

Chalupáři nejen v Třešňové

Trend chatek a chalup se promítnul i do československého filmu. Například jedenáctidílný komediální seriál s příznačným názvem Chalupáři s Jiřím Sovákem coby nerudným pražským seniorem, který se rozhodl koupit si chalupu v Třešňové. Má to ale jeden háček, chatu obývá pracovitý a oblíbený Bohouš Císař, kterého skvěle zahrál Josef Kemr. A pro pana Kemra to nebyla rozhodně jediná filmová role, která má k chalupaření blízko. O rok později si zahrál slavného dědu Komárka ve filmu na Samotě u lesa. Černobílý film Příklady táhnou s Natašou Golovou zase ukazují počátky trampování u nás.

Proč se stalo chataření tolik oblíbené?

  • Odklon od politického dění: Za dob socialismu nebyla politická situace růžová, ovlivňovala nepříjemně každodenní životy běžných lidí, kteří chtěli této situaci uniknout alespoň o víkendu.
  • Zaměření na rodinu: Na rekreaci do přírody jezdily celé rodiny, které spolu mohly trávit více času, podnikat výlety, sportovat, hrát hry nebo si jen tak večer před spaním povídat u táboráku.
  • Možnost realizace: Chaty dávaly lidem prostor ke kutění, vymýšlení různých zlepšováků, zahradničení a sadaření.
  • Přilepšení formou potravin: Člověk si na vlastní zahradě mohl vypěstovat ovoce, zeleninu, v lese nasbírat houby, pořídit si drobná domácí i hospodářská zvířata, věnovat se včelařství. Tyto získané suroviny potom tvořily nedílnou součást jídelníčku.

Chataření láká i mladé

I mladší generace na chataření nezanevřely a stále častěji budují nebo si alespoň pronajímají tyto objekty. Pro člověka žijícího uprostřed města na sídlišti je to lákavá změna oproti každodennímu stereotypu.


Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek