2cestovat

Chataření: Způsob, jak přežít normalizaci

V roce 2011 vlastnilo chatu nebo chalupu zhruba půl milionu Čechů a tato čísla stále stoupají. Další si tato rekreační sídla alespoň pronajímají na dovolené, oslavy Vánoc nebo Silvestra. V Evropě patříme k naprosté špičce, co se počtu těchto stavení týče, předhonili nás pouze přírodu milující Švédové, i tak je u nás hustota chalup a chatařských vesniček větší a neodmyslitelně patří k obrazu české krajiny. Stejně tak jako zahradničení, kutilství a houbaření. Někteří myslí na budoucnost a rodiče často uvolňují dětem byty ve městech a odcházejí v důchodu na chalupu. Ale i mladí lidé unikají stále častěji před ruchem velkoměsta do přírody, obzvláště s malými dětmi. Chalupu musí člověk udržovat, věnovat jí čas a energii, v neposlední řadě i peníze, ale výsledek stojí za to. Jen si vzpomeňte na kultovní film Na samotě u lesa s výborným Josefem Kemrem v hlavní roli.

Kde se vzal fenomén chataření?

Chataření máme v krvi už po celé generace. Nikde jinde na světě tomu tak není, nebo alespoň ne v takové míře.
  • Prvorepubliková vlna trampingu:V období první republiky došlo k rozvoji trampování. Stavěly se chatičky a sruby uprostřed opuštěných lesů. Pokud vás zajímá, jak tehdy takové trampování vypadalo, jak trávila mládež svůj volný čas, podívejte se na film Příklady táhnou. Táboráku zdar!
  • Vylidnění pohraničí: V poválečném období, kdy došlo k vylidnění Sudet, klesly ceny pozemků i staveb na nich postavených na minimum. Chata v Lužických horách se tehdy dala pořídit za neuvěřitelných pět set korun! Do hor se tak postupem času začali místo starousedlíků stěhovat novodobí chalupáři a tento zájem nevymizel dodnes.
  • Zákaz cestování do zahraničí: V období komunismu, kdy byl zákaz cestování do většiny zahraničních států, bylo typické strávit dovolenou na chatě či chalupě. Až po roce 1989, s možností vycestovat, na krátký čas chalupářská doba polevila, ale nyní zase získává na oblibě.

Tradice s moderním nádechem

Požadavky na bydlení neustále rostou a úpravám se nevyhnula ani naše letní sídla. Interiéry některých roubenek svými vymoženostmi připomínají spíše klasický a celoročně obývaný dům, často jsou však vybaveny v tradičním venkovském stylu. Záchod, koupelna, přívod vody a elektřiny už jsou téměř samozřejmostí i v zahrádkářských koloniích. Dá se využít starý nábytek po prarodičích, který stačí obléknout do novějšího kabátku. Záleží jen na fantazii, jak si chatu zařídíte. Někomu stačí jedna místnost s postelí a většinu času chce trávit venku, někdo si pro jistotu před nepřízní počasí vybuduje i prosklenou terasu, čítárnu nebo hernu. Časté jsou také zahrádky, ať už okrasné nebo sloužící k pěstování ovoce a zeleniny. Výjimkami nejsou ani skleníky. Obecně ale platí, že rekonstrukce již postavených a starších chat bývá velmi nákladná a nemusí být podle vašich představ. Je tedy lepší najít si spíše pozemek a postavit si vlastní roubenku.

Útočiště pro celou rodinu

>Pokud bydlíte ve městě a občas chcete prchnout do klidu přírody, pořiďte si vlastní chaloupku. Nebo si ji můžete alespoň pronajímat na prázdniny. Možná si teď řeknete, že nemáte peníze na to si jen tak koupit nějaké to venkovské stavení. Ani peníze nemusí být problémem a nabízí se snadné řešení. Půjčky bez potvrzení příjmu vám poskytnou peníze téměř ihned a bez zbytečných starostí. Online půjčkaje vhodná i pro ty, kteří už nějakou chalupu vlastní, ale potřebují ji zrekonstruovat nebo vybavit. Krátkodobé půjčky vás nezatíží na zbytek života a můžete si díky nim dopřát pohodlí a krásně strávené večery ve vlastním srubu někde uprostřed lesů, v tichu, jen za zvuků cvrčků a s plápolajícím ohněm.


Komentáře k článku

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek